Knygos kūnas ir kostiumas: mįslingas XVI a. antros pusės Stanislovo Sabino knygos įrišo atvejis

Acta Academiae Artium Vilnensis

Authors

  • Ieva Rusteikaitė

DOI:

https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.179

Reikšminiai žodžiai:

knygrišystė, amato istorija, Jokūbas Morkūnas, Stanislovas Sabina, Francesco Guicciardini, manierizmas

Santrauka

1566 m. Bazelyje išleistas Francesco Guicciardinio veikalas, priklausęs Stanislovui Sabinui ir Mikalojui Dicijui, 1617 m. pateko į Vilniaus jėzuitų akademijos biblioteką. Edmundas Laucevičius puošnų, auksuotą ir spalvintą šios XVI a. antros pusės knygos įrišą priskyrė Vilniaus spaustuvininkui ir knygrišiui Jokūbui Morkūnui. Visgi, pasigilinus į turimą medžiagą, dirbinio autorystė dar kelia nemažai klausimų. Nuo XX a. paskutinio dešimtmečio Vakarų Europoje pagyvėję knygrišystės tyrinėjimai leidžia knygų įrišus ap- tarti ne tik puošybos, vadinamojo „knygos kostiumo“, aspektais, bet ir didesnį dėmesį skirti pačiai knygos konstrukcijai. Straipsnyje Sabino knygos įrišas aptariamas remiantis iki šiol sukauptais duomenimis apie Europos knygrišystės istoriją. Tokiu būdu atsiveria keli istoriniai įrišo sluoksniai, įterpiantys dirbinį į platesnį to meto kontekstą, leidžiantys patikslinti technologinius jo atlikimo aspektus ir pasiūlyti naujų hipotezių apie įrišo sukū- rimo aplinkybes.

Autoriaus biografija

Ieva Rusteikaitė

nuo 2011 m. dirba dokumentų restauratore Vilniaus universiteto biblio­ tekos Dokumentinio paveldo išsaugojimo skyriuje. Baigė kultūros istorijos ir antropo­ logijos, semiotikos, kultūros vertybių rinkinių restauravimo studijas Vilniaus ir Barse­ lonos universitetuose. Šiuo metu kaip Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros instituto doktorantė tyrinėja istorinius Vilniaus universiteto bibliotekos knygų įrišus. Domisi dekoratyvinio popieriaus istorija ir menine knygrišyste.

Atsisiuntimai

Publikuota

2023-10-16

Kaip cituoti

Rusteikaitė, I. (2023). Knygos kūnas ir kostiumas: mįslingas XVI a. antros pusės Stanislovo Sabino knygos įrišo atvejis: Acta Academiae Artium Vilnensis. Acta Academiae Artium Vilnensis, (110-111), 333–362. https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.179