Rykantų Švč. Trejybės bažnyčios sienų tapybos raida ir ikonografija

Acta Academiae Artium Vilnensis

Authors

  • Asta Giniūnienė

DOI:

https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.172

Reikšminiai žodžiai:

Rykantų bažnyčia, sienų tapyba, Kristaus kančios ciklas, dominikonai, Jonas Janovičius, Kazimieras Kviatkovskis

Santrauka

Straipsnyje nagrinėjama Rykantų bažnyčios interjero ir eksterjero sienų tapyba, pagrindinis dėmesys skiriamas 1688 m. (1668?) dailininko Jono Janovičiaus nutapytiems Kristaus kančios kelio ir dominikonų ciklams. Lietuvos istoriografijoje šie kūriniai vertinami kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės baroko tapybos reprezentantai, tačiau lig šiol išsamiai netyrinėti. Atribucijos pagrindu laikomi tarpukariu skelbti duomenys. Straipsnyje, remiantis archyviniais rankraštiniais, publikuotais šaltiniais, siekiama ne tik papildyti, patikslinti istorinius faktus, bet ir kelti klausimus apie jų nutapymo ir uždažymo laiką, atradimo, restauravimo aplinkybes. Taip pat pirmą kartą bandoma įvardyti Kristaus kančios kelio stočių siužetus, dominikonų cikle pavaizduotus šventuosius ir palaimintuosius, juos tirti ikonografijos aspektu, ieškant provaizdžių, analogų Europos religinėje dailėje.

Autoriaus biografija

Asta Giniūnienė

humanitarinių mokslų daktarė, Kultūros paveldo centro, Lietuvos kultūros tyrimo instituto mokslinė bendradarbė. Mokslinių tyrinėjimų pagrindinės sritys – Lietuvos XVII–XIX a. sakralinė dailė, ikonografija. Kristaus kančios tema yra išleidusi monografiją Kryžiaus kelias Lietuvoje XVIII a. II pusėje – XX a. pradžioje: sklaida ir raiška (2013), paskelbusi mokslinių straipsnių, nagrinėjančių Didžiosios savaitės liturgijos inscenizacijas, šventųjų kultą ir paveldo objektus.

Atsisiuntimai

Publikuota

2023-10-16

Kaip cituoti

Giniūnienė, A. (2023). Rykantų Švč. Trejybės bažnyčios sienų tapybos raida ir ikonografija: Acta Academiae Artium Vilnensis. Acta Academiae Artium Vilnensis, (110-111), 121–175. https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.172