Altorių spalvingumas ir ikonografija XVII a. pirmoje pusėje Vilniaus vyskupijos bažnyčiose

Acta Academiae Artium Vilnensis

Authors

  • Mindaugas Paknys

DOI:

https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.171

Reikšminiai žodžiai:

Vilniaus vyskupija, XVII a. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, bažnyčios, altoriai, ikonografija, vizitacijos

Santrauka

1653–1654 m. buvo vykdyta plati Vilniaus vyskupijos parapijų vizitacija, kurios nemažai aktų yra išlikę. Lyginant su ankstesnėmis, tuo metu rinkta labai plati informacija apie parapijas, bažnyčių pastatus, dvasininkus. Todėl šie vizitacijų aktai teikia vertingų duomenų apie padėtį tuometinėje Vil- niaus vyskupijoje. Svarbu ir tai, kad išlikusiuose aprašyta reikšminga šios vyskupijos bažnyčių dalis – iš viso 136 parapijos, veikusios 10 dekanatų iš tuo metu buvusių 26.

Straipsnyje kreipiamas dėmesys į bažnyčių altorius, konkrečiau – į du jų aspektus. Apžvelgiama, kokia buvo altorinių paveikslų ikonografija, tiesiogiai liudijanti apie religinį pamaldumą ir šventųjų gerbimą. Panašiai kaip ir visoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (toliau – LDK), dau- giausia pagarbos ir pamaldumo tekdavo Švč. Mergelei Marijai, neretos buvo Kristaus ir Švč. Trejybės temos. Taip pat analizuojama, kokiomis spalvomis būdavo dekoruojami bažnyčių altoriai. Tai, kad labai mažai išliko altorių ir žinios apie jų spalvingumą yra kuklios, lėmė, jog iki šiol tokio ankstyvo laikotarpio altorių spalvos kol kas nebuvo aptartos. Šiame straipsnyje patei- kiamos išvados rodo, kad altoriai dažniausiai būdavo dažomi liturginėmis spalvomis, tačiau taip pat itin populiarios buvo juoda ir su Švč. Mergelės Marijos gerbimu siejama žydra spalvos. Šie tyrimai ateityje galės būti nau- dingi platesniems spalvingumo klausimams XVII a. LDK aptarti.

Autoriaus biografija

Mindaugas Paknys

– humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas. 1991–1997 m. studijavo Vilniaus universiteto Istori­ jos fakultete. 2002 m. apgynė humanitarinių mokslų menotyros krypties daktaro diser­ taciją tema „Mecenatystės reiškinys XVII a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštijoje: baž­ nytinės architektūros užsakymai“. 2003–2018 m. vykdė ir vadovavo septyniems mokslo projektams. Mokslinių tyrimų metu parengė ir publikavo penkias mokslo monografijas, tris šaltinių rinkinius, daugiau nei 60 mokslo straipsnių, daugiau nei 20 kartų skaitė pranešimus mokslo konferencijose. Lietuvos dailės istorikų draugijos narys. Mokslinių tyrinėjimų sritys: Katalikų Bažnyčios istorija, bažnytinio meno istorija, Lietuvos Di­ džiosios Kunigaikštystės kultūros istorija.

Atsisiuntimai

Publikuota

2023-10-16

Kaip cituoti

Paknys, M. (2023). Altorių spalvingumas ir ikonografija XVII a. pirmoje pusėje Vilniaus vyskupijos bažnyčiose: Acta Academiae Artium Vilnensis. Acta Academiae Artium Vilnensis, (110-111), 100–120. https://doi.org/10.37522/aaav.110-111.2023.171